Tədbirlər

Azərbaycan Kardiologiya Cəmiyyəti VI Milli Konqresi (Dekabr 1-2-3, 2017)

20.11.2017

ELMİ PROQRAM

1 Dekabr

09.00 – 17.00 Kardiopulmonar Resusitasiya Kursu – ATU Tədris Terapevtik Klinika (Moderator: Konstantinos Kyriazis, Cəmil Həsənov)

09.00 – 17.00 Ürəyin Anatomiyası Kursu (Heyvan ürəklərinin diseksiyası ilə) – Mərkəzi Klinik Xəstəxana (Moderator: Kamran Musayev, Ramil Əliyev)

09.00 – 17.00 İrəli EKQ Kursu - ATU Tədris Terapevtik Klinika (Moderator: Enes Elvin Gül, Aytən Hacılı)

 

2 Dekabr

Mövzu: Ürəyin işemik xəstəliyi

Quba zalı

Sədrlər: Faiq Quliyev, Rafiq Yusifli, Sevinc Nəcəfova, Ziya Səlimov

09.00 – 09.20 MİNOCA –  Firdovsi İbrahimov

09.20 – 09.30Suallar – Müzakirə

09.30 – 09.50 Kəskin ST seqment yüksəlməli miokard infarktı diaqnozlu xəstələrə yanaşma. 2017-ci il klinii tövsiyələrində nələr dəyişdi? – Elnur Azadxanov

09.50 – 10.00Suallar – Müzakirə

10.00 – 10.20 Birincili qorunma məqsədi ilə Aspirin istifadəsi – Şəfəq Nəzirova

10.20 – 10.30Suallar – Müzakirə 

10.30 – 11.00 Coffee Break

 

Mövzu: Arteriyal Hipertoniya

Quba zalı

Sədrlər: Adil Baxşəliyev, İsfəndiyar Ələkbərov, Fatih Sinan Ertaş

11.00 – 11.20 Azərbaycanda Epidemioloji Məlumatın Analizi – Mehman Məmmədov

11.20 – 11.30Suallar – Müzakirə

11.30 – 11.50 Prehipertenziyalı xəstələrə yanaşma necə olmalıdır, dərman müalicəsimi, yoxsa təqibmi? – Saleh Hüseynov

11.50 – 12.00Suallar – Müzakirə

12.00 – 12.20 Çətin nəzarət olunan arterial hipertenziya: Nələri bilməliyik – İsak Mustafayev

12.20 – 12.30Suallar - Müzakirə

 

Mövzu: Ateroskleroz, dislipidemiya və qidalanma

Quba zalı

Sədrlər: Vəsadət Əzizov, Ariz Xəlilov, Ruslan Nəcəfov, Şahin Xəlilov

12.30 – 12.50 Vitamin D3. Can dərmanı.. – Hidayət Məmmədzadə

12.50 – 13.00Suallar – Müzakirə

13.00 – 13.20 Səhər yeməyi və Ateroskleroz – Emil Hidayətli

13.20 – 13.30Suallar – Müzakirə

13.30 – 13.50 Antidiabetik preparatların ürək-damar təhlükəsizliyi – Samir Mehdiyev

13.50 – 14.00Suallar – Müzakirə

 14.00-15.00 Lunch

14.00-14.30 – Satellit Sessiyası 1

14.30-15.00 – Satellit Sessiyası 2

 

Mövzu: Miokard Xəstəlikləri

Quba zalı

Sədrlər: Elman Ələkbərov, Kəmalə Zahidova, Vüqar Abbasov

15.00 – 15.20 Miokarditlərə yeni baxış – Fərid Əliyev

15.20 – 15.30Suallar – Müzakirə

15.30 – 15.50 Hipertrofik KMP şəkilli xəstəliklər – Qalib İmanov

15.50 – 16.00Suallar – Müzakirə

16.00 – 16.20 Peripartum Kardiomiopatiya – Pərviz Niftiyev

16.20 – 16.30Suallar - Müzakirə

 16.30 – 17.00 Coffee Break


17.00 – 18.00 DƏYİRMİ MASA

Mövzu: Bayılma deyib keçməyin....

Kimə müraciət etməli?

Psixiatramı, nevroloqamı, kardioloqamı..

Moderator: Elnur İsayev

Panelistlər: İkram Rüstəmov (psixiatr), Nuran Əmənullayev (nevroloq), Rüfət Zeynalov (kardioloq)

 

18.00 – 18.45 AKC 2017 AÇILIŞ MƏRASİMİ – SƏDR TƏQDİMATI


3 Dekabr

Mövzu: Aritmiya

Quba Zalı

Sədrlər: Rufulla Abdullayev, Azər Məlikov, Zaur Musayev, Ülvi Mirzoyev, Tural Vəliyev

09.00 – 09.20 Səyirici aritmiyanın skrininqi – Konstantinos Kyriazis

09.20 – 09.30Suallar – Müzakirə

09.30 – 09.50 Kəskin Səyirici Aritmiya – Cengizhan Türkoğlu

09.50 – 10.00Suallar – Müzakirə

10.00 – 10.20 TEPM (Transesofageal Elektrofizioloji Müayinə) – Vəli Behbudov

10.20 – 10.30Suallar – Müzakirə

 10.30 – 11.00 Coffee Break

 

Mövzu: Ürək Çatışmazlığı

Quba Zalı

Sədrlər: İsfəndiyar İsmayılov, Gülməmməd Hacıyev, Gülnaz Dadaşova, Elnur Azadxanov

11.00 – 11.20 ARNİ – Tofiq Cahangirov

11.20 – 11.30Suallar – Müzakirə

11.30 – 11.50 Kəskin Sağ Mədəcik Çatışmazlığı – Yasmin Rüstəmova

11.50 – 12.00Suallar – Müzakirə

12.00 – 12.20 Son mərhələ Ürək Çatışmazlığında nə edək? – Elnur İsayev

12.20 – 12.30Suallar – Müzakirə



Mövzu: Qapaqlar

Quba Zalı

Sədrlər: Kamran Musayev, Kəmalə Zahidova, Qalib İmanov, Özgür Kocamaz

12.30 – 12.50 Aort qapaq stenozu – Fuad Səmədov

12.50 – 13.00Suallar – Müzakirə

13.00 – 13.20 Protez Qapaqlı xəstələrə yanaşma – Oktay Musayev

13.20 – 13.30Suallar – Müzakirə

13.30 – 13.50 TAVİ – Engin Bozkurt

13.50 – 14.00Suallar – Müzakirə

 14.00-15.00 Lunch

14.00-14.30 – Satellit Sessiyası 3

14.30-15.00 – Satellit Sessiyası 4

 

Mövzu: İNVAZİV   

Quba zalı

Sədrlər: Firdovsi İbrahimov, Abbasəli Abbasəliyev, Ələsgər Əliyev, Telat Keleş

15.00 – 15.20 Angioplastikada preprosedural dəyərləndirmə və postprosedural təqib necə olmalıdır? – Rüfət Zeynalov

15.20 – 15.30Suallar – Müzakirə

15.30 – 15.50 Radial müdaxilədən haqsız məhrum olanlar. Allen testindən imtina etməyin vaxtı gəldimi? – Eyvaz Abbasov

15.50 – 16.00Suallar – Müzakirə

16.00 – 16.20 Yeni elmi araşdırmaların işığında invaziv müdaxilələr. Bu yol bizi hara aparır? – Üzeyir Rəhimov

16.20 – 16.30Suallar – Müzakirə

 16.30 – 17.00 Coffee Break

 

17.00–18.00 DƏYİRMİ MASA–“İNVAZİV KARDİOLOGİYA-40”

 

Mövzu: Azərbaycanda İnvaziv Kardiologiyanın inkişaf tarixi...

Moderator: Tofiq Sadıqov

Panelistlər: Oktay Hacıyev, Ələsgər Əliyev, Abbasəli Abbasəliyev

 

Qapanış

Quba Zalı

18.00 – 18.15

2 Dekabr

İpək Yolu Aritmiya Cəmiyyəti Simpoziumu - 2017 

Mövzu: Supraventrikulyar Sessiya

Şuşa zalı

Sədrlər: Fərid Əliyev, Dursun Aras, Ayan Abdrahmanov

 

11.00 – 11.20 Supraventrikulyar taxikardiyaların elektrokardioqrafik dəyərləndirilməsi: Kliniki hal müzakirəsi –   Enes Elvin Gül (Azərbaycan)

11.20 – 11.40 Supraventrikulyar taxikardiyalı xəstəyə yanaşma: Simptomdan müalicəyə doğru... – Adil Baimbetov (Qazaxıstan)

11.40 – 11.50 Hamiləlik zamanı supraventrikulyar taxikardiya – Fərid Əliyev (Azərbaycan)

11.50 – 12.00 Uşaqlarda supraventrikulyar taxikardiya – Celal Akdeniz (Türkiyə)

12.00 – 12.20 Preeksitasiyanın qeyri-adi formaları – Emin Evren Özcan (Türkiyə)

12.20 – 12.40 Qulaqcıqların səyirici aritmiyasının ablasiya göstərişləri – Dursun Aras (Türkiyə)

12.40 – 13.00 Qulaqcıqların səyirici aritmiyasının müalicəsində Krio və RF ablasiya – Ayan Abdrahmanov (Qazaxıstan)

13.00 – 13.20 Açılış Mərasimi



Mövzu: Keçiricilik Sessiyası

Şuşa zalı

Sədrlər: Celal Akdeniz, Mesut Demir

13.20 – 13.40 His Dəstəsinin sol ayaqcığının blokadasının yeni təzələnmiş diaqnoz kriteriyaları – Akmal Yakubov (Özbəkistan)

13.40 – 14.00 İnteratrial Blok qulaqcıqların səyirici aritmiyasının yeni prediktoru kimi... – Damir Osmonov (Qırğızıstan)

14.00 – 15.00 Lunch



Mövzu: Ventrikulyar Sessiya

Şuşa zalı

Sədrlər: Emin Evren Özcan, Roin Rekvava

15.00 – 15.20 Elektriki fırtınalı xəstəyə yanaşma – Elnur İsayev (Azərbaycan)

15.20 – 15.40 Qəfləti Ürək Ölümündən sağ qalanlara yanaşma – Georgi Çxolaria (Gürcüstan)

15.40 – 16.00 Uşaqlarda açıqlanmayan qəfləti ölüm – Celal Akdeniz (Türkiyə)

16.00 – 16.20 Non-işemik kardiomiopatiya xəstələrində İCD göstərişləri – Mesut Demir (Türkiyə)

16.20 – 16.40 Sinkop – Roin Rekvava (Qazaxıstan)




3 Dekabr
 

Mövzu: Kardioloq- Kardiocərrah

Şuşa Zalı

Sədrlər: Fuad Adbullayev, Seymur Musayev, Anar Əmrah, Ramil Əliyev

09.00 – 09.20 Ürək-damar cərrahiyyəsində minimal invaziv və hibrid işləmlər – Rəşad Mahmudov

09.20 – 09.30Suallar – Müzakirə

09.30 – 09.50 Diffuz damar darlıqları zamanı cərrahi texnikalar – Vüqar Qapaqov

09.50 – 10.00Suallar – Müzakirə

10.00 – 10.20 Aort anevrizması və disseksiyasında tac damarlarını necə görək? – Gülşən Süleymanova

10.20 – 10.30Suallar – Müzakirə

10.30 – 11.00 Coffee Break



Mövzu: Pulmonar Damar Xəstəlikləri

Şuşa Zalı

Sədrlər: Fazil Abbasov, Mirəli Məcidov, Firuz Kazımov, Vüqar Zamanov

11.00 – 11.20 Kəskin Pulmonar Trombemboliyaya müasir yanaşma – Rasim Cəfərov

11.20 – 11.30Suallar – Müzakirə

11.30 – 11.50 Xroniki Trombembolik pulmonar HT müalicəsində Tromboendarterektomiya: aktual vəziyyət və ilk təcrübəmiz – Kamran Musayev

11.50 – 12.00Suallar – Müzakirə

12.00 – 12.20 Pulmonar arteriya darlığına balon müdaxiləsi – Cəmil Babayev

12.20 – 12.30Suallar – Müzakirə



Mövzu: Nəzəri Kardiologiya

Şuşa Zalı

Sədrlər: Rza Səmədov, Rafael Daşdəmirov, Azər Məlikov, Samir Mustafayev

12.30 – 12.50 Maqnezium və endotelin, endotelial disfunksiyanın yeni mexanizmləri – Rufulla Abdullayev

12.50 – 13.00Suallar – Müzakirə

13.00 – 13.20 Professional idmançıların kardioloji təqibi – Rəhimə Qabulova

13.20 – 13.30Suallar – Müzakirə

13.30 – 13.50 Ürək reabilitasiyası proqramı – Ülvi Mirzoyev

13.50 – 14.00Suallar – Müzakirə

14.00-15.00 Lunch



Mövzu: Əli Əkbərovun xatirəsinə həsr edilmiş Kliniki Hal müzakirəsi

Şuşa zalı

Sədrlər: Üzeyir Rəhimov, Tahir Əhmədov, Mehman Ağamalıyev, Səməd Səmədov

15.00 – 15.10 EBV Miokarditi Kliniki halı – Günel Musayeva

15.10 – 15.20Suallar – Müzakirə

15.20 – 15.30 HİT – Fuad Səmədov

15.30 – 15.40Suallar – Müzakirə

15.40 – 15.50 Müalicəyə rezistent mədəcik taxikardiyası - Aytən Hacılı

15.50 – 16.00Suallar – Müzakirə

16.00 – 16.10 Fetal başlanğıclı doğum sonrası davam edən Davamlı Qulaqcıq Taxikardiyası – Günel Qafarlı

16.10 – 16.20Suallar – Müzakirə 



2 dekabr tarixində 09.00 – 16.00 saatları arasında AKC-yə Yeni Sədr seçkiləri keçiriləcəkdir.