Tədbirlər

AZƏRBAYCAN KARDİOLOGİYA CƏMIYYƏTI VII MİLLİ KONQRESİNİN ELMI PROQRAMI

17.11.2018

 - Mündəricat
 - Ön söz
 - Konqresin Təşkilat Komitəsi
 - Konqresin Elm Komitəsi
 - Klinik Halları Dəyərləndirən Münsiflər Heyəti
 - Klinik Halların Dəyərləndirmə Komitəsi
 - Abstraktların Dəyərləndirmə Komitəsi
 - Qonaq iştirakçılar
 - Ümumi məlumat
 - Elmi Proqram
     29 noyabr proqramı
     30 noyabr proqramı
     01 dekabr proqramı
 - Məruzəçilər və Sədrlər
 - Satellit Simpozium
 - Qeydlər

KURS İŞTİRAKÇILARININ SİYAHISINI YÜKLƏYİN

Ön söz

Əziz Həmkarlar!

Sizi Təşkilat Komitəsinin adından Azərbaycan Kardiologiya Cəmiyyətinin Bakı şəhərində baş tutacaq VII Milli Konqresinə dəvət etməkdən qürur duyuram.

Azərbaycan Kardiologiya Cəmiyyəti 19 mart 2009-cu il tarixində dövlət qeydiyyatına alınmaqla hüquqi status qazanmışdır. Azərbaycan Kardiologiya Cəmiyyəti 30 avqust 2011-ci ildə Avropa Kardiologiya ailəsinin 54-cü üzvü kimi həqiqi üzvü seçilmişdir.

Azərbaycan Kardiologiya Cəmiyyəti ümumi maraqlar əsasında birləşmiş, könüllülük, üzvlərinin hüquq bərabərliyi prinsipləri əsasında yaradılan qeyri-hökumət təşkilatıdır və fəaliyyəti Azərbaycan Respublikasının ərazisini əhatə edir. Birliyin əsas məqsədi Azərbaycan Respublikasında ürək-damar xəstəliklərinin (ÜDX) profilaktikasını, diaqnostikasını və müalicəsini dünya səviyyəsinə çatdırılmasına kömək etmək, kardioloqların bu sahədə biliklərini artırmaq və dünya kardiologiya elminin nailiyyətlərini Azərbaycanda təbliğ etmək, Azərbaycanda ürək-damar xəstəliklərinin yayılması səbəbini öyrənmək, kardioloqlann peşəkarlıq səviyyəsini artırmaq, Azərbaycan kardioloqları ilə Avropa və digər ölkələrin kardioloqları arasında əməkdaşlığın inkişafına kömək etməkdir.

Qarşıya qoyulmuş olduqca vacib vəzifələri daha da effektli həyata keçirmək və həmçinin tibb elminin yüksək inkişaf nailiyyətlərinin analiz olunması, aparılan müzakirələrin geniş auditoriyaya çatdırılmasına daim böyük ehtiyac vardır. Son onilliklərdə bütün dünyada böyük problemə çevrilən ÜDX-dən milyonlarla insan əziyyət çəkir.

Sizi ÜDX-nin profilaktikası, diaqnostikası və müalicəsinə dair yeni məlumatların təqdim ediləcəyi VII Milli Konqresdə böyük məmnuniyyətlə gözləyirik. Elmi Proqram aktual mövzuları, o cümlədən ÜDX-nin epidemiologiyası, proqnozu, ÜİX kəskinləşmələri, ağır ürək çatışmazlığı, ritm və keçiricilik pozulmaları, hipertenziya, komorbid hallar və sair problemlərin həllinə dair yenilikləri, eləcə də invaziv kardiologiyanın nailiyyətlərini özündə cəmləşdirir.

Konfrans üçün göndərilən tezislər müvafiq Komitə tərəfindən təsdiqləndikdən sonra Azərbaycan Kardiologiya Jurnalının əlavəsində dərc olunacaq. Sizin Azərbaycan Kardiologiya Cəmiyyətinin Bakıda baş tutacaq VII Milli Konqresində iştirakınızı səmimi qəlbdən arzulayıram və bütün iştirakçılara uğurlar diləyirəm.
Hörmətlə,

Prof.Dr. Tofiq Cahangirov
Azərbaycan Kardiologiya Cəmiyyətinin Sədri



Konqresin Təşkilat Komitəsi:
Tofiq Cahangirov
Firdovsi İbrahimov
Fərid Əliyev
Zaur Musayev
Ruslan Nəcəfov
Azər Məlikov
Qalib İmanov
Yasmin Rüstəmova
Fuad Səmədov
Pərviz Niftiyev
Nigar Babayeva
Zaur Qasımov


Konqresin Elm Komitəsi:
Tofiq Cahangirov (Sədr)
Faiq Quliyev
Firdovsi İbrahimov
Fərid Əliyev
İsax Mustafayev
Rufulla Abdullayev
Elman Ələkbərov
Gülnaz Dadaşova
Adil Bəxşəliyev
Vəsadət Əzizov
İsfəndiyar Ələkbərov
Üzeyir Rəhimov
Rafael Daşdəmirov
Yasmin Rüstəmova
Ruslan Nəcəfov


Klinik Halları Dəyərləndirən Münsiflər Heyəti:
Tofiq Cahangirov
Fərid Əliyev
İsax Mustafayev
Gülnaz Dadaşova
Üzeyir Rəhimov


Klinik Halları Dəyərləndirmə Komitəsi:
İsax Mustafayev
Rəşad Mahmudov
Ülvi Mirzoyev
Azər Məlikov
Qalib İmanov
Oqtay Musayev
Fuad Səmədov


Abstraktları Dəyərləndirmə Komitəsi:
Elman Ələkbərov
İsax Mustafayev
Ariz Xəlilov
Sona Qəhrəmanova
Kəmalə Zahidova
Zaur Musayev
Azər Məlikov
Qalib İmanov
Oqtay Musayev


Qonaq iştirakçılar
Yuri Belenkov - Rusiya Kardiologiya Cəmiyyətinin Vitse-Prezidenti
Yuri Lopatin - Avropa Ürək Çatışmazlığı Assosiasiyasının İdarə Heyətinin üzvü
Mustafa Kemal Erol - Türkiyə Kardioloji Dərnəyinin Prezidenti
Vedat Aytekin Türkiyə Kardioloji Dərnəyinin gələcək Prezidenti
Muzaffer Degertekin Türkiyə Kardioloji Dərnəyinin Vitse-Prezidenti
Mehdi Zoghi Dünya Ürək Çatışmazlığı Assosiasiyasının Prezidenti
Yelena Çelutkiena Avropa Ürək Çatışmazlığı Assosiasiyasının İdarə Heyətinin üzvü
Renata Cifkova Praqa Çarles Universiteti Kardiovaskulyar Profilaktika Mərkəzində şöbə rəhbəri
Mehman Mamedov Rusiya Kardio Proqress Fondunun Vitse-Prezidenti
Larisa Dizdarevic Hudic Tuzla Universitet Klinik mərkəzinin Kardiologiya şöbəsi, Tuzla, Bosniya və Herseqovina
Erkin Mirrahimov Qırğızıstan Kardioloji Cəmiyyətinin Prezidenti
Elena Kurlyanskaya Belarus Ürək Çatışmazlığı Assosiasiyasının Sədri
Begenç Annayev Türkmənistan Kardioloji Cəmiyyətinin Sədri
Marco Naccarella İtaliya-Bolonya və Parma Hospitalı Kardioloji bölümün rəhbəri
Bambang Budi Siswanto İndoneziya Universiteti, Tibb Fakultəsi-professor

 

Ümumi məlumat

Konqresin keçiriləcək yeri
Bakı Konqres Mərkəzi

DDT balı
Azərbaycan Kardiologiya Cəmiyyətinin 7-ci Milli Konqresi Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən ? balla qiymətləndiriləcəkdir.

Konqresin dili
Konqresin dili- Azərbaycan dilidir. İngilis dilli prezentasiyalar tərcümə olunacaq.

 

Elmi Proqram

29.11.2018

- Qeydiyat

- Stendlərin qurulması

– Kurslar

09.00 – 17.00 Ürəyin anatomiya kursu (heyvan ürəklərinin diseksiyası ilə) – Mərkəzi Kliniki Xəstəxana (Kamran Musayev, Ramil Əliyev)
09.00 – 17.00 Elektrokardioqrafiya kursu – Elmi Tədqiqat Kardiologiya İnstitutu
09.00 – 09.45 - Normal EKQ Ruslan Nəcəfov
09.50 – 10.35 - Supraventrikulyar taxikardiyaların diaqnostikası Aytən Hacılı
10.35  11.10 - çay fasiləsi
11.10 – 11.55 - Geniş QRS-li taxikardiyaların differensial diaqnostikası – Günay Rəhimova
12.10 – 12.55 - Sinus düyünü zəifliyi və blokadalar – Nigar Babazadə
13.00 – 14.00 - Fasilə
14.00 – 14.45 - İşemiya və miokard infarktının diaqnostikası- Sara Bayramzadə
15.00 – 15.45 - Pediatrik EKQ-nin xüsusiyyətləri Elşən Rzayev
16.00 – 16.45 - Kardiostimulyator taxılmış pasientlərdə EKQ analizi – İsmayıl Göyüşov
09.00 – 17.00 - Exokardioqrafiya kursu – Azərbaycan Tibb Universitetinin Tədris Terapevtik Klinikası
09.00  09.40 - Exokardioqrafik müayinənin ümumi prinsipləri - Nigar Babazadə
09.40  10.30 - Doppler ExoKQ və hemodinamik ölçümlər - Oqtay Musayev
10.30 – 11.20 - Sol mədəciyin sistolik funksiyasının dəyərləndirilməsi - Sara Bayramzadə
11.20  11.40 - çay fasiləsi
11.40  12.30 - Sağ mədəciyin ExoKQ dəyərləndirilməsi. Pulmonar hipertenziya - Fuad Səmədov
12.30  13.10 - Kardiomiopatiyaların exokardioqrafik dəyərləndirilməsi - Tahir Əhmədov
13.10 – 14.00 - fasilə
14.10 – 14.50 - Aortal qapaq patologiyalarının exokardioqrafik dəyərləndirilməsi - Rövşən Ələkbərov
14.50  15.40 - Mitral qapaq patologiyalarının exokardioqrafik dəyərləndirilməsi - Cəmil Babayev
15.40 – 16.30 - Sadə anadangəlmə ürək qüsurları - Elşən Rzayev



30.11.2018

I. Ürəyin işemik xəstəliyi və miokard infarktı
Sədrlər: İsfəndiyar İsmayılov, Abbasəli Abbasəliyev, Mustafa Kemal Erol, Aysel İslamlı

08.30 – 08.45
Gülşən Süleymanova
ÜİX-in qeyri-invaziv diaqnostik üsullarının rolu: Kardiak KT ilə 5 illik tədqiqatın nəticələri.

08.45 – 09.00 Mehdi Zoghi
Normal koronar arteriyalarda miokard infarktı (MİNOCA).

09.00 – 09.15 Oqtay Musayev
Miokard infarktı olan xəstələrdə ikili antitrombotik müalicə prinsipləri - 2018-ci ilin yenilikləri.

09.15 – 09.30 Firdovsi İbrahimov
Kardiogen şokla müşayiət olunan miokard infarktı olan xəstələrdə birincili perkutan koronar müdaxilə prinsipləri.

09.30 – 09.40 Müzakirə




II ARTERİAL HİPERTENZİYA

AKC və ESC –nin ortaq Sessiyası
Sədrlər: Adil Baxşəliyev, Vəsadət Əzizov, Zaur Musayev, Erkin Mirraximov

09.45 -10.00 Renata Cifkova
Hamiləlikdə Hipertenziya (hamiləlikdə kardiovaskulyar xəstəliklər və Avropa Hipertenziya Cəmiyyətinin son rəhbər tovsiyələrində yeniləmə).

10.00 - 10.15 Yuri Lopatin
ÜİX olan xəstələrdə arterial hipertenziyanın müalicəsində fiksəolunmuş kombinasiyaların zamanı yetişibmi?

10.15 -10.30 Ülvi Mirzəyev
Arterial hipertenziyada simpatik denervasiyanın keçmişi, bu günü və gələcəyi.

10.30 – 10.45 Sona Qəhrəmanova
Ahıl yaşlı xəstələrdə arterial hipertenziyanın müalicəsinə yanaşma.

10.40 – 10.55 Müzakirə

10.55 – 11.30 Kofe breyk




III. Ürək çatışmazlığı

Sədrlər: İsfəndiyar Ələkbərov, Gülnaz Dadaşova, Yevgeni Qelfqat, Kəmalə Zahidova

11.30 – 11.45 Yuri Belenkov
Xronik ürək çatışmazlığının diaqnostika və müalicəsində olan yeniliklər.

11.45- 12.00 Tofiq Cahangirov
HFmrEF və HFpEF: diaqnostikası, klinik profilləri və müalicəsinə yanaşma.

12.00 – 12.15 Yuri Lopatin
Ürək çatışmazlığı müalicəsnin optimizasiyası necə olmalıdır?

12.15 – 12.30 Üzeyir Rəhimov
HFpEF xəstələrində ARNİ-nin yeri varmı?

12.30 – 12.45 Larisa Dizdareviç Hudiç
Ürək çatışmazlığının müalicəsinin müasir problemləri və qarşılanmayan ehtiyaclar

12.45 – 13.00 Müzakirə

13.00 – 14.00 Nahar fasiləsi




IV. Qarışıq
Sədrlər: Elman Ələkbərov, Yuri Belenkov, Faiq Quliyev, Leyla Hümbətova,

14.00 – 14.15 Yelena Çelutkiena
Ürək çatışmazlığı və xronik obstruktiv ağ ciyər xəstəliyi.

14.15 – 14.30 Yasmin Rüstəmova
Ürək çatışmazlığında dəmir defisitli anemiya.

14.30 -14.45 Cəmil Babayev
Onkoloji xəstəliklərin müalicəsində kardioloji problemlər.

14.45 – 15.00 Azər Məlikov
Kardiak biomarkerlərdən gözləntilərimiz

15.00 – 15.20 Müzakirə




V. Avropa Kardiologiya Cəmiyyətinin Rəhbər tövsiyələrində yenilik və ya yeni rəhbər tövsiyələri (2018)
Sədrlər: Tofiq Cahangirov, Yuri Lopatin, Firdovsi İbrahimov, Vedat Aytekin

15.30 -15.45 İsax Mustafayev
ESC rəhbər tövsiyələri 2018: Arterial hipertenziyaya dair rəhbər tövsiyələr.

15.45 – 16.00 Muzaffer Degertekin
ESC rəhbər tövsiyələri 2018 Miokardial revaskulyarizasiya.

16.00 – 16.15 Mehman Məmmədov
Avropa Kardiologiya Cəmiyyətinin 2018-ci illik Konqresinin yenilikləri: klinik tədqiqatlardan tövsiyələrə doğru.

16.15 -16.30 Konstantin Kyriazis
ESC 2018 Hamiləlikdə kardiovaskulyar xəstəliklər.

16.30 -16.40 Müzakirə

16.40 – 17.00 Kofe breyk




Zal 2: Novartis şirkəti tərəfindən təşkil edilmiş Satellit Simpozium

Sədrlər: Anar Əmrah, Kəmalə Zahidova

14.00 – 14.45 Gülnaz Dadaşova




TRANSİTİON tədqiqatının təqdimatı.
14.45 – 15.15 Müzakirə

15.15 – 15.30 Fasilə




Qarışıq
Sədrlər: Murad Baxşıyev, Rafiq Yusifli, Vüqar Abbasov

15.15 -15.30 - Elnur Azadxanov
Arterial hipertenziyaya fərqli baxışlar

15.30 – 15.45 - Pərviz Niftiyev
Hamiləlikdə və zahılıq dövründə venoz tromboembolik xəstəlilər

15.45 – 16.00 - Firuz İbrahimov
İzafi bədən çəkili xəstələrdə arterial hipertenziyanın müalicəsinin uğursuzluqları və onların həlli yolları

16.00 – 16.15 - Saleh Hüseynov
Non-işemik kardiomiopatiyalarda İCD göstərişləri

16.15 – 16.30 - Şahanə Ələsgərli
Koronar yavaş axın olan xəstələrə yanaşma

16.30 – 16.40 - Müzakirə

16.40 – 17.00 - Kofe breyk




Əli Əkbərovun xatirəsinə həsr olunmuş gənc kardioloqlar arasında klinik hal yarışması:

Münsiflər heyəti: Tofiq Cahangirov, Fərid Əliyev, Üzeyir Rəhimov, İsax Mustafayev, Gülnaz Dadaşova

17.00 – 17.10 Klinik hal 1

17.10 – 17.20 Klinik hal 2

17.20 – 17.30 Klinik hal 3

17.30 – 17.40 Klinik hal 4

17.40 – 17.50 Klinik hal 5

17.50 – 18.00 İştirakçılar arasında yüksək bal toplamış qalibin elanı

18.00 – 19.00 Açılış




Gün 2. 01.12.2018
VI. ANADANGƏLMƏ ÜRƏK QÜSURLARI
Sədrlər: Rəşad Mahmudov, İbrahim İsayev, Eldəniz Əliyev, Şahin Xəlilov

08.30 -08.45 Elşən Rzayev
Mürəkkəb anadangəlmə ürək qüsurlarının exokardioqrafiya ilə asan görüntülənməsi

08.45 -09.00 Vəli Behbudov
Qulaqcıqarası və mədəcikarası çəpərin qapadılması.

09.00 – 09.15 Eyvaz Abbasov
Arterial axarın açıq qalması, aortanın koarktasiyası.

09.15 – 09.30 Seymur Musayev
Anadangəlmə ürək qüsurlarında cərrahi müdaxilə.

09.30 -09.40 Müzakirə





VII. QAPAQ XƏSTƏLİKLƏRİ
Sədrlər: Fuad Abdullayev, Vedat Aytekin, Üzeyir Rəhimov, Ruslan Nəcəfov

09.45 -10.00 Fuad Səmədov
Mitral requrqitasiya görüntüləməsində cərrah nəyi bilmək istəyir?

10.00 -10.15 Rəşad Mahmudov
Mitral qapaq cərrahiyyəsi – Klinik hal təqdimatı ilə

10.15 – 10.30 Kamran Musayev
Autoloq perikardla aortal qapağın rekonstruksiyası (Ozak prosedurası) – ilk təcrübəmiz

10.30 – 10.45 Anar Əmrah
TAVİ göstərişi olanlarla aparılmış tədqiqatlar, Azərbaycan təcrübəsi

10.45 – 11.00 Müzakirə

11.00 – 11.30 Kofe breyk




VIII. Miokardial revaskulyarizasiya
Sədrlər: Faiq Quliyev, Muzaffer Degertekin, Rafael Daşdəmirov, Sevinc Nəcəfova

11.30 – 11.45 İsfəndiyar Ələkbərov
2018-ci ildə sabit gedişli ürəyin işemik xəstəliyinin dərman müalicəsi.

11.45 – 12.00 Yasmin Rüstəmova
Ürək Çatışmazlığı xəstələrində miokardial revaskulyarizasiya: görüntüləmə üsullarının yeri

12.00 – 12.15 Qalib İmanov
Sol ana koronar arteriya xəstəliyinin müalicəsi invaziv kardioloqun gözü ilə.

12.15 – 12.30 Mirəli Məcidov
Sol ana koronar arteriya xəstəliyinin müalicəsi cərrahın gözü ilə

12.30 – 12.45 Şəfəq Nəzirova
Diabetik xəstələrdə revaskulyarizasiyanın özəllikləri.

12.45 – 13.00 Müzakirə

13.00 – 14.00 Nahar yeməyi




IX. QARIŞIQ
Sədrlər: Fazil Abasov, Rəhimə Qabulova, Qalib İmanov, Azər Məlikov

14.00 – 14.15 Kamran Musayev
3D –texnologiyasının ürək cərrahiyyəsində istifadəsi: Mərkəzi klinikanın təcrübəsi.

14.15 – 14.30 Fərid Əliyev
Aritmik xəstələrin diaqnostika və müalicəsində innovativ texnologiyalar.

14.30 – 14.45 Yelena Kurlyanskaya
Proqressivləşmiş ürək çatışmazlığı və Belarusiyada transplantasiya proqramı.

14.45 -15.00 Elman Ələkbərov
Transplantasiya olunmuş xəstələrin müalicəsinin xüsusiyyətləri.

15.00 -15.10 Müzakirə




X Aritmiya/Elektrofiziologiya
Sədrlər: Rufulla Abdullayev, Ariz Xəlilov , Tofiq Sadıqov, Rüfət Zeynalov

15.15 – 15.30 Günay Rəhimova
Antiaritmik dərmanların yeni təsnifatı.

15.30 – 15.45 İsmayıl Göyüşov
Sinkop: ESC-2018 yeni rəhbər tövsiyələri.

15.45 – 16.00 Fərid Əliyev



Kardiostimulyasiyada yeni trendlər.

16.00 – 16.15 Franco Naccarella



Yaşlılarda aritmik xəstəliklər. Dərman müalicəsi prinsipləri və invaziv prosedurlara göstərişlər

16.15 – 16.25 Müzakirə

16.25 - 16.45 Cofee Break



XI. QARIŞIQ
Sədrlər: Rza Səmədov, Gülşən Süleymanova, Begenç Annayev, Rasim Cəfərov

16.45 – 17.00 Samir Mehdiyev
Ürək-damar xəstəliklərində diabetin profilaktikası.

17.00 – 17.15 Ruslan Nəcəfov
Preklinik aterosklerozun qiymətləndirilməsinə müasir yanaşma.

17.15 – 17.30 Rufanə Abdullayeva
İşemik prekondisionerləşmə effektinin klinikada istifadə edilməsi.

17.30 – 17.45 Mehman Ağamalıyev
Ailəvi dislipidemiyalar.

17.45 - 17.55 Müzakirə

18.0 - 18.30 Bağlanış




Məruzəçilər və Sədrlər


A
Aytən Hacılı
Adil Baxşəliyev
Anar Əmrah
Azər Məlikov
Ariz Xəlilov
Abbasəli Abbasəliyev
Aysel İslamlı

B
Begenç Annayev

C
Cəmil Babayev

E
Elman Ələkbərov
Eldəniz Əliyev
Elşən Rzayev
Erkin Mirraximov
Elnur Azadxanov
Eyvaz Abbasov
Elşən Rzayev

F
Faiq Quliyev
Fazil Abasov
Firdovsi İbrahimov
Fərid Əliyev
Firuz İbrahimov
Fuad Səmədov
Franco Naccarella

G
Gülnaz Dadaşova
Gülşən Süleymanova
Günay Rəhimova

İ
İbrahim İsayev
İsax Mustafayev
İsfəndiyar Ələkbərov
İsfəndiyar İsmayılov
İsmayıl Göyüşov

K
Kamran Musayev
Kəmalə Zahidova
Konstantin Kyriazis

L
Larisa Dizdareviç Hudiç
Leyla Hümbətova

M
Mehman Məmmədov
Mehman Ağamalıyev
Murad Baxşıyev
Mirəli Məcidov
Mustafa Kemal Erol
Muzaffer Degertekin
Mehdi Zoghi

N
Nigar Babazadə

O
Oqtay Musayev

P
Pərviz Niftiyev

Q
Qalib İmanov

R
Rafael Daşdəmirov
Rafiq Yusifli
Ramil Əliyev
Rasim Cəfərov
Renata Cifkova
Rza Səmədov
Rəşad Mahmudov
Rəhimə Qabulova
Rufulla Abdullayev
Rüfət Zeynalov
Ruslan Nəcəfov
Rufanə Abdullayeva
Rüfət Zeynalov
Rövşən Ələkbərov

S
Saleh Hüseynov
Samir Mehdiyev
Sara Bayramzadə
Seymur Musayev
Sevinc Nəcəfova
Sona Qəhrəmanova

Ş
Şahin Xəlilov
Şahanə Ələsgərli
Şəfəq Nəzirova

T
Tahir Əhmədov
Tofiq Cahangirov
Tofiq Sadıqov

Ü
Ülvi Mirzəyev
Üzeyir Rəhimov

V
Vedat Aytekin
Vəli Behbudov
Vəsadət Əzizov
Vüqar Abbasov

Y
Yasmin Rüstəmova
Yelena Çelutkiena
Yelena Kurlyanskaya
Yevgeni Qelfqat
Yuri Belenkov
Yuri Lopatin

Z
Zaur Musayev



Satellit Simpozium: Sədrlər və Məruzəçi
Anar Əmrah
Kəmalə Zahidova
Gülnaz Dadaşova

 

KURS İŞTİRAKÇILARININ SİYAHISINI YÜKLƏYİN

Qeydlər